Pozor na umelé farbivá v potravinách

Farby, ktoré škodia

Dnes už takmer každý vie, že farebné "ovocné" nápoje sú zafarbené podľa druhu ovocia, ktoré majú napodobňovať. Pridávajú sa do nich umelé arómy a osladzujú sa buď umelými sladidlami alebo "ovocným" cukrom, fruktózou, prípadne fruktózovým sirupom. Medzi používanými farbivami sa vyskytujú prírodné farbivá získavané z prirodzených jedlých zdrojov, ako je baza alebo červená repa, čoraz častejšie kurkumín (E100) na farbenie cestovín a žltých lízaniek.

Niekedy sa používajú syntetické farbivá, vyrobené tak, aby boli chemicky identické s farbivami vyskytujúcimi sa v prírode. Konzument nadobudne dojem, že ide o prirodzené a neškodné farbivo, napríklad žlté a oranžové betakarotény alebo žltý riboflavín. Plne syntetické farbivá sú však vyrábané z ropy. Sú lacnejšie a stabilnejšie a majú intenzívnejšiu farbu ako prírodné. Pri výrobe sa dá zabezpečiť stály odtieň konečného výrobku. Sú to jedny z najrozšírenejších prídavných látok v potravinách a nápojoch.

Škodlivé účinky umelých potravinárskych farbív

Mali by sme sa vedome vyhýbať aspoň pri nákupoch farebných nápojov, cukríkov, lízaniek a zmrzlín. Prečo? Umelé potravinárske farbivá sú jednou z príčin vzniku porúch pozornosti a hyperaktivity (ADHD), ktoré sú spojené so zníženou schopnosťou učiť sa. Syntetické farbivá sa dávajú do súvislosti so vznikom kožných a dýchacích alergických reakcií. Umelým farbivám sa tiež pripisuje podiel na vzniku rakoviny. Niektoré farbivá, ako červeň 40 (v USA) a E129 (v EÚ), žlť 5 známa ako tartrazín (E102), a žlť 6 (E110), obsahujú prímesi karcinogénov z ropy, ktorá je základnou surovinou na ich výrobu.

Vplyv na mužskú plodnosť a ďalšie zdravotné riziká

Umelé farbivá tiež narúšajú vývoj spermií, čo môže viesť k abnormalitám v ich štruktúre a fragmentácii DNA. To je dôvod, prečo by sa muži mali vyhýbať zafarbeným nápojom a produktom, pretože polovica mužov má oslabenú schopnosť oplodnenia. Používanie farbiva E133 - briliantová modrá, môže vyvolať astmu, žihľavku alebo iné alergické reakcie. Toto farbivo sa používa na farbenie limonád, sladkostí, zmrzliny, pudingov, cereálií a cukroviniek, ale objavuje sa aj vo farbách na vlasy, deodorantoch, zubných pastách a iných kozmetických výrobkoch.

Záver

Dávajte si pozor, čo za farebné jedovaté dobroty dávate svojim deťom za odmenu. Hoci farebné potraviny môžu vyzerať lákavo, riziká spojené s ich konzumáciou môžu byť značné. Výberom prírodných a menej spracovaných potravín môžeme prispieť k lepšiemu zdraviu a pohode našej rodiny.

Mohlo by vás zaujímať

odporúčame do vašej pozornosti

Audiokniha
Audiokniha